Zasada zachowania ładunku
Zasada zachowania ładunku, mówi, że ładunek elektryczny w układzie izolowanym jest zachowywany. Oznacza to, że ładunek nie może być ani stworzony, ani zniszczony, jedynie przeniesiony z jednego ciała na drugie.
Innymi słowy, jeśli w izolowanym systemie jest pewna ilość ładunku dodatniego, to łączna ilość ładunku dodatniego w tym systemie pozostanie stała, chyba że do systemu zostanie wprowadzony dodatkowy ładunek z zewnątrz lub zostanie z niego usunięty jakiś ładunek.
Ta zasada jest fundamentem elektrostatyki i elektryki, a jej sformułowanie pochodzi od prawa zachowania ładunku opracowanego przez Karla Friedricha Gaussa i innych naukowców w XIX wieku. Zasada zachowania ładunku jest ściśle związana z innymi podstawowymi zasadami elektrostatyki, takimi jak prawo Coulomba i prawo Gaussa, i jest niezbędna do opisu zjawisk elektromagnetycznych w wielu dziedzinach, w tym w elektryce, elektronice, fizyce jądrowej i astrofizyce.
Co to znaczy Zasada zachowania ładunku?
Dowiedz się co oznacza „Zasada zachowania ładunku” razem z opisem definicji tego wyrażenia. Jak stosować ten zwrot, oraz jak się nim poprawnie posługiwać.
O tym, co to jest Zasada zachowania ładunku przeczytasz w tym materiale.
tagi:
- co to znaczy
- co jest znaczy
- co oznacza
Wszystkie publikowane materiały są weryfikowane przez naszą redakcję.