W Kościele zachodnim Wielki Post to czterdziestodniowy okres postu i modlitwy w ramach przygotowań do wielkiego święta Wielkanocy. W kościołach reformacyjnych używa się w tym celu terminu „czas męki”. Od Soboru Watykańskiego II Kościół rzymskokatolicki również używa terminu „pokuta wielkanocna”. Kościoły prawosławne nazywają go świętym i wielkim Wielkim Postem, ale znają też trzy inne dłuższe okresy Wielkiego Postu.
Terminy historyczne to „wielki post” i „długi post”. Najważniejszą nazwą łacińską jest quadragesima.
W ramach przygotowań do Bożego Narodzenia Kościół Zachodni ma drugi, pierwotnie również czterdziestodniowy okres pokuty, Adwent.
Co niesie ze sobą Wielki Post?
Wielki Post to okres modlitwy i pokuty obserwowany przez wielu chrześcijan w ciągu sześciu tygodni poprzedzających Niedzielę Wielkanocną. Długość Wielkiego Postu różni się w zależności od wyznania chrześcijańskiego, ale zwykle zaczyna się w Środę Popielcową i trwa do Wielkiego Czwartku, dzień przed Wielkim Piątkiem.
Podczas Wielkiego Postu wielu chrześcijan decyduje się na rezygnację z pewnych luksusów lub odpustów jako formy poświęcenia i pokuty, takich jak powstrzymywanie się od mięsa lub alkoholu, rezygnacja z mediów społecznościowych lub innych form rozrywki. Inni mogą podjąć nowe praktyki duchowe, takie jak codzienna modlitwa lub wolontariat w swojej społeczności.
Celem Wielkiego Postu jest przygotowanie do obchodów Wielkanocy, które upamiętniają zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Przestrzegając Wielkiego Postu, chrześcijanie dążą do pogłębienia swojej wiary, refleksji nad własną śmiertelnością i grzesznością oraz odnowienia zobowiązania do prowadzenia cnotliwego i pełnego współczucia życia.
Co to znaczy Wielki Post?
Dowiedz się co oznacza „Wielki Post” razem z opisem definicji tego wyrażenia. Jak stosować ten zwrot, oraz jak się nim poprawnie posługiwać.
O tym, co to jest Wielki Post przeczytasz w tym materiale.
tagi:
- co to znaczy
- co jest znaczy
- co oznacza
Wszystkie publikowane materiały są weryfikowane przez naszą redakcję.