Roraty (z łac. rorate „dać rosy”) reprezentują specyficzną formę porannej Mszy maryjnej w okresie Adwentu. Typowe śpiewy liturgiczne towarzyszące mszom są charakterystyczne podczas w tych dniach. Typowe dla rorat jest przeplatanie się śpiewu chóralnego i pieśni menzuralnych jako komentarza do tematu chóralnego.
Historia i charakterystyka
Nazwa „rorata” pochodzi od introitu adwentowej Mszy wotywnej do Najświętszej Maryi Panny. Rozpoczyna się słowami: „Rorate coeli desuper” (rosa niebiosa dawaj z góry).
Początki mszy roratowych sięgają czasów panowania Karola IV. Monarcha wprowadził całoroczną praktykę mszy wotywnych do Matki Boskiej. Do tych mszy dodano tradycję śpiewu liturgicznego, zwłaszcza w środowisku utrakwistycznym. Swój szczyt osiągnął w XVI wieku.
Bractwa literackie ćwiczyły zwłaszcza śpiew roratów. Likwidacja bractw podczas reform józefińskich w 1783 r. oznaczała również upadek roratów jako takich. Od XX wieku po dzień dzisiejszy starano się przynajmniej częściowo przywrócić tradycję roratów (np. Dobroslav Orel był odpowiedzialny za publikację szeregu roratów i wprowadzenie ich do nabożeństwa).
Co to znaczy Roraty?
Dowiedz się co oznacza „Roraty” razem z opisem definicji tego słowa. Jak je stosować, oraz jak się nim poprawnie posługiwać.
O tym, co to jest Roraty przeczytasz w tym materiale.
tagi:
- co to znaczy
- co jest znaczy
- co oznacza
Wszystkie publikowane materiały są weryfikowane przez naszą redakcję.