Popłód jest rozwijającą się tkanką u wszystkich samic ssaków wyższych, w tym ludzi i niektórych torbaczy w czasie ciąży ściany macicy, która należy do embrionów organizm, jest przez nią tworzony i splata się z naczyniami krwionośnymi matki i zarodka.
W ten sposób embrion (później płód) jest pośrednio połączony z krwiobiegiem matki, otrzymując składniki odżywcze i tlen oraz wydalający produkty przemiany materii. Po porodzie łożysko jest wydalane wraz z błoną płodową jako poród. Analogiczną strukturą jest łożysko woreczka żółtkowego rekina ziemnego, które podobnie jak łożysko ssaków służy do odżywiania zarodków.
Funkcje i zasada działania
Popłód składa się zarówno z tkanki embrionalnej, jak i matczynej. Łożysko powstaje, gdy tkanka zarodkowa wrasta w wyściółkę macicy (endometrium lub doczesną).
Zapewnia dostarczanie składników odżywczych, usuwanie produktów wydalania i wymianę gazową zarodka lub płodu. Połączenie między zarodkiem a łożyskiem odbywa się za pośrednictwem pępowiny.
Co to znaczy Popłód?
Dowiedz się co oznacza „Popłód” razem z opisem definicji tego słowa. Jak je stosować, oraz jak się nim poprawnie posługiwać.
O tym, co to jest Popłód przeczytasz w tym materiale.
tagi:
- co to znaczy
- co jest znaczy
- co oznacza
Wszystkie publikowane materiały są weryfikowane przez naszą redakcję.