Motylność to zdolność organizmu do samodzielnego poruszania się z wykorzystaniem energii metabolicznej.
Definicja
Motylność, zdolność organizmu do samodzielnego poruszania się przy użyciu energii metabolicznej, można przeciwstawić osiadłości, stanowi organizmów, które nie mają środków do samodzielnego poruszania się i są normalnie nieruchome. Ruchliwość różni się od mobilności, zdolności obiektu do poruszania się. Termin zmienność obejmuje zarówno motylność, jak i mobilność; organizmy osiadłe, w tym rośliny i grzyby, często mają części pochwy, takie jak owoce, nasiona lub zarodniki, które mogą być rozproszone przez inne czynniki, takie jak wiatr, woda lub inne organizmy.
Od czego zależy motylność?
Motylność jest uwarunkowana genetycznie, ale mogą na nią wpływać czynniki środowiskowe, takie jak toksyny. Układ nerwowy i układ mięśniowo-szkieletowy zapewniają większość motoryki ssaków.
Oprócz lokomocji zwierząt, większość zwierząt jest ruchliwa, chociaż niektóre są ruchliwe, opisywane jako poruszające się biernie. Wiele bakterii i innych mikroorganizmów oraz organizmów wielokomórkowych jest ruchliwych; niektóre mechanizmy przepływu płynów w narządach i tkankach wielokomórkowych są również uważane za przypadki ruchliwości, podobnie jak ruchliwość przewodu pokarmowego. Ruchliwe zwierzęta morskie są powszechnie nazywane swobodnie pływającymi, a ruchliwe organizmy niepasożytnicze nazywane są wolno żyjącymi.
Czego dotyczy motylność?
Motylność obejmuje zdolność organizmu do przemieszczania pokarmu przez przewód pokarmowy. Istnieją dwa rodzaje motoryki jelit – perystaltyka i segmentacja. Motylność ta jest spowodowana skurczem mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym, które mieszają zawartość światła z różnymi wydzielinami (segmentacja) i przesuwają zawartość przez przewód pokarmowy z jamy ustnej do odbytu (perystaltyka).
Co to znaczy Motylność?
Dowiedz się co oznacza „Motylność” razem z opisem definicji tego słowa. Jak je stosować, oraz jak się nim poprawnie posługiwać.
O tym, co to jest Motylność przeczytasz w tym materiale.
tagi:
- co to znaczy
- co jest znaczy
- co oznacza
Wszystkie publikowane materiały są weryfikowane przez naszą redakcję.