Migracja odnosi się do procesów migracji ludzi, przymusowych lub dobrowolnych, polegających na trwałej lub półstałej zmianie miasta, regionu lub kraju zamieszkania. Jest zwykle częścią masowych ruchów ludności zwanych prądami migracyjnymi.
Ludzie migrowali od samych swoich początków, zaczynając od małego punktu położonego w Afryce, aby zaludnić wszystkie kontynenty i zakątki planety.
Duże migracje ludności są związane ze zjawiskami takimi jak głód, bezrobocie, wojny, prześladowania polityczne, etniczne i religijne, zmiany klimatyczne i katastrofy, handel ludźmi, schyłek lub boom niektórych regionów itp. Niedawno pojawiła się migracja w celach turystycznych.
Migracja obecnie
Na obecnym etapie globalizacji wysoka mobilność kapitału oraz postęp w zakresie środków transportu, pracy i komunikacji napędzały procesy migracyjne. Jednocześnie, paradoksalnie, restrykcyjna polityka migracyjna i przejawy ksenofobii, wraz z masową dokumentacją tożsamości ludzi i technologicznymi środkami kontroli granic, dążyły do ograniczenia procesów migracyjnych.
Od konsolidacji państw narodowych (wczesna epoka nowożytna) odróżnia się migracje wewnętrzne od migracji międzynarodowych.
Migracje wewnętrzne były i nadal są związane z procesami mechanizacji rolnictwa i wynikającym z tego przemieszczeniem się ludności chłopskiej do miast, zapoczątkowując zjawisko urbanizacji. Migracje międzynarodowe stanowią obecnie wyzwania związane z walką o prawa człowieka.
- Synonimy:
- przesiedlanie się
- przenoszenie się
- wędrówka
- przemieszczanie się
Co to znaczy Migracja?
Dowiedz się co oznacza „Migracja” razem z opisem definicji tego słowa. Jak je stosować, oraz jak się nim poprawnie posługiwać.
O tym, co to jest Migracja przeczytasz w tym materiale.
tagi:
- co to znaczy
- co jest znaczy
- co oznacza
Wszystkie publikowane materiały są weryfikowane przez naszą redakcję.