Marszałek rotacyjny to osoba, która pełni funkcję marszałka danego organu przez określony czas, a następnie jest zastępowana przez inną osobę. W Polsce rozwiązanie to zostało wprowadzone w przypadku marszałków Sejmu i Senatu w ramach umowy koalicyjnej zawartej przez partie opozycyjne po wyborach parlamentarnych w 2023 roku.
Zgodnie z tą umową, marszałkiem Sejmu w pierwszej połowie kadencji (do 13 listopada 2025 roku) jest lider Polski 2050 Szymon Hołownia, a w drugiej połowie kadencji (od 14 listopada 2025 roku) marszałkiem Sejmu będzie Włodzimierz Czarzasty, lider Nowej Lewicy.
Funkcje marszałka rotacyjnego
Rozwiązanie to ma na celu zapewnienie równowagi sił w parlamencie i zapobieganie dominacji jednej partii. Ma również na celu promowanie dialogu i współpracy między różnymi partiami politycznymi.
Do tej pory w Polsce nie było rotacji na stanowisku marszałka Sejmu lub Senatu. Takie rozwiązanie jest stosowane w niektórych innych krajach, np. w Szwajcarii, gdzie rotacja na stanowisku przewodniczącego Rady Narodu jest normą.
Zdaniem części ekspertów, rotacja na stanowisku marszałka może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie parlamentu. Może ona bowiem przyczynić się do zwiększenia przejrzystości i efektywności jego pracy, a także do poprawy dialogu między różnymi partiami politycznymi.
Co to znaczy Marszałek rotacyjny?
Dowiedz się co oznacza „Marszałek rotacyjny” razem z opisem definicji tego wyrażenia. Jak stosować ten zwrot, oraz jak się nim poprawnie posługiwać.
O tym, co to jest Marszałek rotacyjny przeczytasz w tym materiale.
tagi:
- co to znaczy
- co jest znaczy
- co oznacza
Wszystkie publikowane materiały są weryfikowane przez naszą redakcję.