Jako kserofity określa się rodzaj organizacji roślin przystosowanych do skrajnie suchych miejsc. Mówiąc dokładniej, są to rośliny przystosowane do całkowitego niedoboru wody w stanie ciekłym.
Ten niedobór może mieć charakter klimatyczny, na przykład w klimacie suchym lub półpustynnym, gdzie generalnie brakuje wody, lub w strefach arktyczno-alpejskich, gdzie woda nie jest dostępna w postaci płynnej, której potrzebują rośliny. Jednak niedobór wody może również wynikać z charakteru gleby, na przykład w glebach piaszczystych (niska zdolność zatrzymywania wody), glebach gliniastych (zagęszczony materiał, woda spływa z powierzchni) lub w wapieniu (często wiele bruzd i pęknięć, woda szybko odpływa).
Przystosowanie kserofitów
Formy przystosowania się do niedoboru wody w stanie ciekłym nazywamy kseromorfizmami. W ten sposób kserofity różnią się od mezofitów i higrofitów, chociaż granice nie mogą być jednoznacznie określone. Adaptacje morfologiczne podobne do kserofitów występują u halofitów, ponieważ obecność NaCl (sól kuchenna) powoduje fizjologiczną suszę (potencjał wodny).
Wiele kseromorfii opiera się na ograniczeniu utraty wody przez transpirację. Większość potu pojawia się, gdy aparaty szparkowe się otwierają. Jednak ta transpiracja napędza transport wody na duże odległości w roślinie (ssanie transpiracyjne), więc rośliny są zależne od otwarcia aparatów szparkowych. Kserofity są przystosowane do tego problemu.
Kserofity występują w wielu rodzinach roślin, takich jak turzyce (Cyperaceae), rośliny grubolistne (Crassulaceae) czy stokrotki (Asteraceae).
Co to znaczy Kserofity?
Dowiedz się co oznacza „Kserofity” razem z opisem definicji tego słowa. Jak je stosować, oraz jak się nim poprawnie posługiwać.
O tym, co to jest Kserofity przeczytasz w tym materiale.
tagi:
- co to znaczy
- co jest znaczy
- co oznacza
Wszystkie publikowane materiały są weryfikowane przez naszą redakcję.