Khokhol to męska fryzura w postaci długiego kosmyka włosów na ogolonej głowie. Jedna z najwcześniejszych wzmianek o khokhole znajduje się w bizantyjskich opisach księcia Światosława Ihorowycza.
Khokhol był powszechny wśród nomadów euroazjatyckich, a także ludów, którzy wywodzą od nich swoje pochodzenie. W średniowieczu był noszony przez Turków i Tatarów, a w czasach nowożytnych przez Tatarów, Turków, Rusinów i Polaków. W Imperium Osmańskim grzywka był fryzurą janczarów. W Rzeczypospolitej był atrybutem „mody sarmackiej” i był szeroko rozpowszechniony wśród szlachty i kozaków.
Na terenie Europy Wschodniej najdłużej nosiła fryzurę na Ukrainie: do końca XVIII wieku wśród Kozaków Siczowych (jako znak przynależności do Siczy) i do I połowy XIX wieku - przez mieszczan ukraińskich (jako symbol przynależności do ludu kozackiego). Inne nazwy to chuprina, śledź (rosyjskie imię od Katarzyny II), khohol (moskiewska nazwa szlachecko-kozackiej fryzury w XVII-XIX w. i od niej wywodząca się obraźliwa nazwa dla Ukraińców).
Co to znaczy Khokhol?
Dowiedz się co oznacza „Khokhol” razem z opisem definicji tego słowa. Jak je stosować, oraz jak się nim poprawnie posługiwać.
O tym, co to jest Khokhol przeczytasz w tym materiale.
tagi:
- co to znaczy
- co jest znaczy
- co oznacza
Wszystkie publikowane materiały są weryfikowane przez naszą redakcję.