Gloria gloria in excelsis deo
Gloria in excelsis Deo, zwana też doksologią większą, to hymn liturgiczny, śpiewany zwykle w formie sylabicznej lub półsylabicznej, będący częścią obowiązkowych części Mszy zwykłej, zarówno w liturgiach Kościoła katolickiego, jak i prawosławnego.
Chwała na wysokości jest starożytnym i czcigodnym hymnem chrześcijańskim, którym Kościół zgromadzony w Duchu Świętym oddaje chwałę Bogu Ojcu, wysławia i błaga Baranka.
Pochodzenie
Tekst rozpoczynają słowa, którymi aniołowie ogłosili pasterzom narodziny Jezusa (Łk 2,14), zaczerpnięte z Vetus Latina. Łacińska Wulgata używa altissimis (co zwykle oznacza „na najwyższym”, ale w sensie fizycznym) zamiast excelsis („górny”, „podwyższony” lub „najwyższy”) używanego przez Vetus Latina. Hymn jest kontynuowany z dodanymi wersetami, aby stworzyć własną doksologię.
Jego oryginalny grecki tekst ma bardzo odległe pochodzenie w historii chrześcijaństwa. Inna forma tekstu pojawiła się w III wieku, jeśli nie wcześniej. Długa wersja używana przez grecki Kościół prawosławny pochodzi z IV wieku, ale nie jest to zwykły sposób śpiewania w pozostałych liturgiach chrześcijańskich, które używają form wywodzących się z formy łacińskiej, która dodaje wyrażenia Tu solus altissimus i Cum sancto Spiritu.
Grecki prawosławny kończy to słowami: „Przez cały dzień będę go adorował i sławił jego imię na wieki wieków” i kontynuuje 10 kolejnymi wersetami, zaczerpniętymi z psalmów, Trisagionu i Gloria Patri.
Co to znaczy Gloria gloria in excelsis deo?
Dowiedz się co oznacza „Gloria gloria in excelsis deo” razem z opisem definicji tego wyrażenia. Jak stosować ten zwrot, oraz jak się nim poprawnie posługiwać.
O tym, co to jest Gloria gloria in excelsis deo przeczytasz w tym materiale.
tagi:
- co to znaczy
- co jest znaczy
- co oznacza
Wszystkie publikowane materiały są weryfikowane przez naszą redakcję.