Gatunek jest podstawową jednostką systematyki biologicznej. Każdy gatunek biologiczny jest wynikiem specjacji. Jak dotąd nie osiągnięto ogólnej definicji gatunku, która w równym stopniu spełnia teoretyczne i praktyczne wymagania wszystkich poddyscyplin biologicznych. W biologii istnieją różne koncepcje gatunkowe, które prowadzą do różnych klasyfikacji. Historycznie i obecnie ważną rolę odgrywają dwa podejścia do koncepcji gatunkowych:
- na podstawie założonego zbiorowiska rozrodczego (koncepcja gatunku biologicznego)
- opiera się na założeniu grupy osobników o charakterystycznych wspólnych cechach gatunkowych, za pomocą których przynależność do gatunku powinna być wyraźnie odgraniczona, i które są ustalane na podstawie zewnętrznych (koncepcja gatunku morfologicznego) lub cech dziedzicznych.
Wraz z nadejściem kladystyki, od lat 50. XX w. dodano chronologicznie zdefiniowane pojęcie gatunku filogenetycznego oparte na koncepcji gatunku biologicznego, zgodnie z którym gatunek zaczyna się od specjacji, czyli powstania dwóch gatunków z gatunku pierwotnego, a następnie od ich odnowienia.
Problem definicji gatunku składa się z dwóch podproblemów:
- Tworzenie grup: które populacje osobników należą do siebie?
- Ranking: Którą z licznych zagnieżdżonych grup populacji o stopniowanych podobieństwach i relacjach można podsumować jako „gatunek”?
Główne różnice między różnymi koncepcjami gatunków leżą na poziomie rankingu. Grupa żywych istot, niezależnie od ich rangi, taksonomowie nazywają taksonem (znanym również jako klan w botanice).
- Synonimy:
- marka
- rodzaj
- kategoria
- jakość
Co to znaczy Gatunek?
Dowiedz się co oznacza „Gatunek” razem z opisem definicji tego słowa. Jak je stosować, oraz jak się nim poprawnie posługiwać.
O tym, co to jest Gatunek przeczytasz w tym materiale.
tagi:
- co to znaczy
- co jest znaczy
- co oznacza
Wszystkie publikowane materiały są weryfikowane przez naszą redakcję.