Egzegeza to interpretacja tekstów. Celem egzegezy jest ustalenie, co autor (w swojej konkretnej sytuacji) chciał powiedzieć lub wyjaśnić odbiorcy.
Główne stwierdzenia, treść i cechy strukturalne tekstu powinny być jasne i dostępne dla czytelnika. W języku potocznym wyrażenie to jest najczęściej używane w odniesieniu do świętych pism religii książkowych. Jednak wyrażenie to można znaleźć również w związku z interpretacją tekstów prawnych lub innych.
Etymologia
Egzegeza „wyjaśnić”; dosł. „wyodrębnić, zinterpretować obiektywnie”, jest krytyczną i kompletną interpretacją tekstu, czysto naukową lub badawczą, chociaż w niektórych przypadkach mogą być również filozoficzne lub religijne, takie jak Stary i Nowy Testament Biblii, Talmud, Midrasz, Koran itp. Egzegeta to osoba uprawiająca tę dyscyplinę, a forma przymiotnika jest egzegetyczna.
Słowo egzegeza oznacza „wydobyć znaczenie danego tekstu”. Egzegezie często przeciwstawia się eisegezę, co oznacza „wstawianie osobistych interpretacji w dany tekst”. Generalnie egzegeza zakłada próbę obiektywnego spojrzenia na tekst, podczas gdy eisegeza implikuje bardziej subiektywne spojrzenie.
Tradycyjna egzegeza wymaga:
- analizy numerycznej zmiennych, kwantyfikacji i modelowania
- analizy znaczących słów w tekście w ramach tłumaczenia
- badania ogólnego kontekstu historycznego i kulturowego
- potwierdzenia granic przejścia; i w końcu
- badania kontekstu w tekście
- Synonimy:
- komentarz
- eksplikacja
- dialektyka
- krytyka
Co to znaczy Egzegeza?
Dowiedz się co oznacza „Egzegeza” razem z opisem definicji tego słowa. Jak je stosować, oraz jak się nim poprawnie posługiwać.
O tym, co to jest Egzegeza przeczytasz w tym materiale.
tagi:
- co to znaczy
- co jest znaczy
- co oznacza
Wszystkie publikowane materiały są weryfikowane przez naszą redakcję.