Bisior (po łacinie bisio) to naturalne włókno otrzymywane z włókien wydzielanych przez niektóre mięczaki, takie jak nacra lub małże, które przylegają do skał w strefie pływów. Jego opracowanie powstało w rejonie Morza Śródziemnego. Od 1992 r. ten mięczak jest gatunkiem chronionym w Unii Europejskiej.
Bisior jest niezwykle cienkim włóknem, które po udziale i obróbce sokiem z cytryny nabiera trwałego złotego koloru. Tkano cenne i bardzo drogie tkaniny, tradycyjnie znane jako „byso”, a dziś jako „morski jedwab”, z których odzież powstały ważne osobistości. Włókno wykorzystano również do dziania i otrzymywania dzianin.
Etymologia
Słowo biso pochodzi od hebrajskiego būṣ, „cienkie płótno”; z aramejskiego; od greckiego βίσσος „bardzo cienki żółtawy len i otrzymany z niego materiał”; z bisioru łacińskiego, delikatna bawełna. Tak więc pierwotnie „bisiorek” odnosił się nie tylko do wydzielin mięczaków, ale także do różnych cienkich nici – lnu, bawełny czy jedwabiu – i ich delikatnych tkanin.
Co to znaczy Bisior?
Dowiedz się co oznacza „Bisior” razem z opisem definicji tego słowa. Jak je stosować, oraz jak się nim poprawnie posługiwać.
O tym, co to jest Bisior przeczytasz w tym materiale.
tagi:
- co to znaczy
- co jest znaczy
- co oznacza
Wszystkie publikowane materiały są weryfikowane przez naszą redakcję.