Aneksja jest wymuszonym (i jednostronnym) ostatecznym włączeniem terytorium poprzednio znajdującego się pod obcą suwerennością terytorialną do innego podmiotu geopolitycznego.
Z prawnego punktu widzenia aneksja wykracza poza okupację (administrację okupacyjną), ponieważ własna suwerenność terytorialna jest skutecznie sprawowana na obcym terytorium i jest włączana de iure do własnego terytorium narodowego wraz z nabyciem suwerenności terytorialnej nad terytorium okupowanym. Okupacja zwykle poprzedza aneksję.
Aneksja została wyraźnie zakazana dopiero w XX wieku, chociaż do 1945 roku aneksje niewojenne nie były uważane za sprzeczne z prawem międzynarodowym.
Międzynarodowa definicja prawna
Prawnicy odróżniają współczesne prawo międzynarodowe od aneksji, która charakteryzuje się bezpośrednim zagrożeniem lub egzekucją siły militarnej oraz tym samym nielegalne przywłaszczenie terytorium, które wcześniej należało do obcego państwa – cesja na podstawie prawa międzynarodowego (cesja).
W przypadku tych ostatnich państwo, które sprawowało wyłączną kontrolę nad obszarem, scedowało go za obopólną zgodą w formie formalnego traktatu; wraz z nim nowa władza państwowa zajmuje miejsce starej. Jeśli obszar ten staje się następnie nowym, inkorporowanym państwem (państwom członkowskim) istniejącego związku państwowego (federacji), mówi się o uzgodnionej, niejednostronnej secesji.
- Synonimy:
- okupacja
- opanowanie
- inkorporacja
- przyłączenie
Co to znaczy Aneksja?
Dowiedz się co oznacza „Aneksja” razem z opisem definicji tego słowa. Jak je stosować, oraz jak się nim poprawnie posługiwać.
O tym, co to jest Aneksja przeczytasz w tym materiale.
tagi:
- co to znaczy
- co jest znaczy
- co oznacza
Wszystkie publikowane materiały są weryfikowane przez naszą redakcję.